Sedm pečetí Karla IV.

Autor: Drahomír Suchánek

Publikováno: 29. dubna 2016


V koprodukci Univerzity Karlovy a České televize vznikl sedmidílný dokumentární cyklus Sedm pečetí Karla IV., který z různých pohledů představuje osobnost českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Tým scenáristů vycházel z výsledků nejnovějších výzkumů a snažil se divákům přiblížit nejen významné momenty ze života slavného Lucemburka, ale také méně známé události. 



Vzhledem k symbolice sedmistého výročí zvolili autoři formát sedmi dokumentů, jejichž cílem je ukázat Karla IV. v mnoha rovinách. Tomu odpovídají i názvy jednotlivých dílů: Dobrodruh a rytíř, Architekt zemí Koruny české, Moudrý král, Zbožný panovník a ochránce víry, Rodinná sága, Poslední císař a Živý odkaz Karla IV. „V některých případech jsme se pokusili poukázat na souvislosti u věcí, které lidé vnímají spíše odděleně – například v díle Architekt zemí Koruny české představíme Karla IV. nejen jako politického architekta podoby Českého království, ale i coby zakladatele nových míst a institucí, což spolu programově úzce souviselo,“ uvedl jeden z tvůrců, historik Pavel Helan. „Zároveň jsme se nebránili připomenout i některé dílčí negativní stránky Karlovy osobnosti a vlády. V posledním díle jsme se pak zaměřili na Karlův ,druhý život‘, tedy jeho recepci v průběhu dějin,“ dodal.


Jednotlivé díly cyklu Sedm pečetí Karla IV. mají délku 30 minut a vedle účinkování předních historiků jsou ozvláštněny animacemi, dobovými citacemi a filmovými scénami. „Filmový tým pracoval na cyklu přibližně od léta minulého roku. Při natáčení jsme navštívili Itálii, Německo, Lucembursko, Francii, Belgii a samozřejmě důležitá místa v České republice,“ přiblížil rozsah práce režisér pěti dílů Zdeněk Pojman.


Samotný projekt je výsledkem spolupráce Univerzity Karlovy a České televize. „Mezi nejdůležitější tvůrce patří účinkující historici a scenáristé, především Pavlína Cermanová, Pavel Helan a Václav Žůrek, významným pomocníkem byl i scenárista Martin Poláček,“ uvedl Zdeněk Pojman, který měl společně se Stanislavem Zemanem na starosti režii. Jako kameramani byli přizváni Vilém Šrail, který byl zároveň střihačem, Radka Šplíchalová a Jiří Studnička. Za Českou televizi měla projekt na starosti kreativní producentka Tvůrčí producentské skupiny vzdělávací tvorby a nových formátů Alena Müllerová.


Mimořádně důležitá byla při vzniku projektu spolupráce s Univerzitou Karlovou, která zajišťovala nezbytné vědomostní zázemí. V univerzitních prostorách se také natáčela řada scén. „Impulz ke vzniku díla dal zejména současný rektor UK, prof. Tomáš Zima, bez jehož podpory a zájmu by tento dokumentární seriál vůbec nevznikl,“ zdůraznil Zdeněk Pojman.


První díl dokumentu byl odvysílán 19. května na ČT 2 ve 21:25 a další následně vždy premiérově na téže stanici ve čtvrtek od 22:00 hodin. Reprízy bude možné zhlédnout v neděli (ČT 1, 9:35 hod.) a úterý (ČT 2, 12:20 hod.).


Poslední změna: 24. květen 2016 15:18 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Projektová manažerka

PhDr. Daniela Břízová

Odbor vnějších vztahů Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1

tel: +420 224 491 851

tel: +420 702 124 672


e-mail:




Jak k nám